Ruby/Wyrażenia regularne: Różnice pomiędzy wersjami
Usunięta treść Dodana treść
Zdzichobot (dyskusja | edycje) zamiana ProstaNawigacja->Subst:Naw |
m html -> wiki |
||
Linia 5:
Oto pewne znaki i kombinacje znaków które mają specjalne znaczenie w tych wzorcach:
|-
▲<th>Kombinacja</th>
|-
| <tt>\w</tt> || litera lub cyfra; to samo co [0-9A-Za-z]
▲<td><tt>[]</tt></td><td>specyfikacja zakresu (np., [a-z] oznacza litery od ''a'' do ''z'')</td>
|-
|-
| <tt>\s</tt> || biały znak; to samo co [ \t\n\r\f]
|-
|-
|-
|-
|-
|-
▲<td><tt>\b</tt></td><td>granica słowa (jeśli nie występuje w specyfikacji zakresu)</td>
|-
▲<td><tt>\B</tt></td><td>granica nie słowa</td>
|-
|-
|-
|-
|-
| <tt>()</tt> || grupowanie
▲<td><tt>|</tt></td><td>albo treść stojąca przed tym symbolem albo następne wyrażenie muszą pasować</td>
|-
|-
Wspólny termin określający wzory, które używają tych dziwnych symboli, to ''[[w:wyrażenia regularne|wyrażenia regularne]]''. W Rubim tak samo jak w Perlu bierze się je raczej w ukośniki (<tt>/</tt>) niż w cudzysłowy. Jeżeli nigdy wcześniej nie pracowałeś z wyrażeniami regularnymi, prawdopodobnie nie wyglądają one zbyt regularnie, ale naprawdę warto poświęcić trochę czasu by się z nimi zaznajomić. Wyrażenia regularne są skuteczne i ekspresywne. Oszczędzi ci to bólów głowy (i wielu linii kodu) niezależnie od tego, czy potrzebujesz dopasowywania wzorców, wyszukiwania czy też innego manipulowania łańcuchami.
Linia 140 ⟶ 137:
puts "aaaaaa" =~ /d/ #=> nil
</source>
<noinclude>▼
<noinclude>{{Nawigacja|Ruby|
[[Ruby/Łańcuchy znakowe|Łańcuchy znakowe]]|
[[Ruby/Tablice|Tablice]]|
▲}}</noinclude>
▲}}
|